Portal - Słopnice
polski      OFICJALNA STRONA ZESPOŁU PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W SŁOPNICACH
Strona główna / GALERIE / Rok 2017/2018 / SP1 / BIEG I RAJD KURIERÓW SĄDECKICH

BIEG I RAJD KURIERÓW SĄDECKICH
28 kwietnia, w sobotę w Rytrze wystartowała kolejna edycja biegu i rajdu upamiętniających Kurierów Sądeckich, którzy w latach II wojny światowej z poświęceniem życia przemieszczali się na linii Warszawa-Budapeszt w celu przekazywania ważnych informacji, przeprowadzania ludzi poszukiwanych przez niemieckiego okupanta. W Beskidzie Sądeckim powstało wiele ścieżek i tras kurierskich, którymi dzisiaj można wędrować. Do legendy przeszły nazwiska kurierów: Jana Freislera, Romana Stramki, Zbiegniewa Rysia czy Juliana Zubka oraz historie związane z akcji odbicia ze szpitala w Nowym Sączu, legendarnego kuriera podziemia – Jana Karskiego. W historyczno-turystycznej imprezie wzięli udział uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Słopnicach, członkowie Klubu Historycznego im. 1 PSP AK oraz absolwenci członkowie UKS „Iskra”. Trasa rajdu prowadziła z Rytra przez wzgórze Połom obok zabytkowego bunkra z II wojny światowej, żółtym szlakiem przez Kanarkówkę, zielonym i niebieskim przez Wdżary Niżne i Wyżne, Wietrzne Dziury aż do schroniska turystycznego na Przechybie. Trasa w jedną stronę wynosiła 11 km i 800 metrów przewyższeń! Pogoda idealna nastrajała optymistycznie do pieszej wędrówki. Uczniowie przebrani w stroje z epoki, nawiązujące do działalności legendarnych kurierów, pokonali całą trasę rajdu, dopingując po drodze wytrwałych biegaczy. Na Przechybie miało miejsce posumowanie i ogłoszenie wyników marszobiegu. Członkowie Klubu Historycznego zdobyli nagrodę za najlepsze przebranie z epoki spośród uczestników biorących udział w rajdzie. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro przy współpracy z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim Oddział Beskid w Nowym Sączu oraz Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznym 1 PSP AK. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Przemysław Bukowiec

Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc
010203
040506